• جمعه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 979-5084-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه:

بازار 2 میلیون تنی صادرات "آرد" به عراق را دریابیم

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با اشاره به بازار دو میلیون تنی آرد عراق، گفت: کارخانجات آرد کرمانشاه ظرفیت پوشش بخشی از این نیاز عراق را دارند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، کیوان کاشفی در جلسه کارگروه اقتصاد مقاومتی استان از فعالیت 14 کارخانه آرد در استان کرمانشاه خبر داد و ظرفیت تولید انها را 678 هزار تن در سال اعلام کرد.

وی افزود: دو کارخانه غیرفعال نیز با ظرفیت 78 هزار تن در استان داریم.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه این کارخانجات هم اکنون از نیمی از ظرفیت خود استفاده می‌کنند، یادآور شد: یکی از راه‌های استفاده از ظرفیت این کارخانه‌ها صادرات آرد است.

کاشفی از ظرفیت خوب کرمانشاه در این زمینه یاد کرد و ادامه داد: کشور عراق در همجواری کرمانشاه سالانه دو میلیون تن واردات آرد دارد که کرمانشاه می‌تواند بخشی از این نیاز را پوشش دهد که این بازار برای هشت تا 10 سال آینده نیز ادامه دارد.

وی گفت: هم اکنون از ظرفیتی که در کشور و استان داریم برای صادرات آرد به عراق استفاده نمی‌شود، زیرا سهم ایران از بازار دو میلیون تنی آرد عراق در سال گذشته 320 هزار تن و سهم کرمانشاه 24 هزار تن بوده است.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه صادرات آرد ارزآوری خوبی دارد، خاطرنشان کرد: عراق برای هر تن آرد 290 دلار پول پرداخت می‌کند.

وی با اشاره به مازاد نیاز تولید گندم در استان کرمانشاه که می‌توان از آن برای صادرات آرد استفاده کرد، گفت: میانگین تولید گندم استان طی پنج سال اخیر 617 هزار تن در سال بوده، در حالیکه نیاز سالانه استان 240 هزار تن است و نزدیک به 377 هزار تن گندم مازاد بر نیاز داریم.

کاشفی با بیان اینکه می‌توان مازاد گندم کشور و استان را برای صادرات آرد استفاده کرد، افزود: می‌توان به صورت توافقی قیمتی برای گندم مشخص کرد تا این گندم در اختیار کارخانجات و تجار قرار گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه اظهار کرد: راه دیگر واردات موقت گندم است که متاسفانه برای این منظور ارز نیمایی اختصاص نمی‌دهند و واردات گندم با ارز آزاد برای تهیه و صادر کردن آرد، صرفه اقتصادی ندارد.

وی تاکید کرد: به علاوه محدودیت‌های وزنی برای واردات گندم هم وجود دارد که برای اشخاص حقیقی تا 300 تن و برای اشخاص حقوقی تا سه هزار تن است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: