• شنبه ۱۷ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-17614-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

استاندار کرمانشاه اعلام کرد:

از سرگیری فعالیت راه آهن کرمانشاه تا 10 روز آینده/ لزوم تعامل بیشتر میان دانشگاه و مدیران استان

استاندار کرمانشاه با اشاره به متوقف شدن فعالیت راه آهن کرمانشاه طی هفته های اخیر، گفت: کار تعمیرات بخش هایی از ریل راه آهن کرمانشاه در حال انجام است و ظرف 10 روز آینده به اتمام می رسد.  

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، هوشنگ بازوند امروز (17 آذر) در مراسم گرامیداشت روز دانشجو که در دانشگاه صنعتی کرمانشاه برگزار شد، بابیان اینکه دانشگاه صنعتی نماد صنعتی شدن یک استان است، اظهار کرد: یکی از هشت شاخص یک کلانشهر صنعتی بودن دانشگاه آن است، دراین راستا انتظار می رود که این دانشگاه بتواند هزینه های توسعه صنعتی استان را کاهش دهد. 

وی افزود: اگر امروز در کرمانشاه عقب ماندگی داریم ناشی از این است که دانشگاه ها چندان با مدیران اجرایی روی ریل توسعه قرار نگرفته اند و از هم فاصله دارند، لذا باید دانشگاه ها بیشتر کمک کنند. 

استاندار کرمانشاه همچنین به زلزله بزرگ سال گذشته کرمانشاه اشاره کرد و گفت: در این زلزله برخی از واحدهای عمومی همچون بیمارستان اسلام آبادغرب دچار آسیب شد که بخشی از این مسئله را می توان به برخی از موارد آئین نامه 2800 ارجاع داد، در این راستا از هیات علمی دانشگاه صنعتی کرمانشاه درخواست داریم که ویرایش پنجم این آئین نامه را در دستور کار قرار دهند. 

وی در ادامه بااشاره به آخرین روند ساخت و سازها در مناطق زلزله زده، افزود: امروز با گذشت یکسال از زلزله، بازسازی بیش از 75 هزار واحد مناطق زلزله زده شامل 20 هزار واحد احداثی و 55 هزار واحد تعمیراتی به اتمام رسیده است. 

بازوند سرعت ساخت و سازها را در مناطق زلزله زده خوب توصیف کرد و یادآورشد: برای بازگشت مناطق زلزله زده به حالت اولیه 12 هزار میلیارد تومان منابع نیاز است. 

وی یادآورشد: خیرین در بازسازی بخش های فضاهای آموزشی، بهداشتی و مذهبی مشارکت خوبی داشتند. 

رشد بیکاری کرمانشاه متوقف شده 

استاندار کرمانشاه همچنین در پاسخ به انتقاد دانشجویان دانشگاه صنعتی از وضعیت بیکاری استان، با بیان اینکه بیکاری مشکلی است که بسیاری از خانواده های کرمانشاه از آن رنج می برند، اظهار کرد: مهر سال 96 که به این استان وارد شدم تعداد کل بیکاران استان 153 هزار و 241 نفر بود. اگر بخواهیم برای این تعداد شغل ایجاد کنیم 30 هزار میلیارد تومان نیاز است. 

وی افزود: وضعیت اشتغال استان را با نرخ بیکاری 21.6 درصد تحویل گرفتیم و برای کاهش آن برنامه ریزی کردیم و سند اشتغال استان همراه با برش های شهرستانی تدوین شد. خوشبختانه امروز پس از یکسال توانسته ایم روند رشد بی رویه بیکاری را در استان متوقف کنیم، بطوریکه نرخ بیکاری استان در فصل تابستان به 16.4 درصد کاهش یافت. 

بازوند در بخشی دیگری از سخنان خود از افزایش نرخ مشارکت اقتصادی مردم کرمانشاه از 38 درصد سال 96 به 43 درصد در شهریور 97 خبرداد و عنوان کرد: تمایل مردم به مشارکت در امور اقتصادی افزایش یافته و ما نیز رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم را در اولویت قرار داده ایم. 

وی در بحث جذب سرمایه گذار خارجی در استان نیز اعلام کرد: با اینکه طی پنج سال گذشته سرمایه گذاری خارجی در کرمانشاه نداشته ایم، اما امسال علیرغم زلزله بزرگ سال گذشته و پس لرزه های آن، دو سرمایه گذار خارجی جذب کرده ایم که نقطه امیدی برای صنعت استان است. 

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه در هشت ماهه نخست امسال تعداد زمین‌های واگذارشده به سرمایه گذاران داخلی 192 قرار داد بوده، گفت: کل مساحت زمین های واگذارشده حدود 72 هکتار بوده است. 

وی بر لزوم برداشتن موانع از سد راه سرمایه گذاران تاکید کرد و افزود: همه موانع سر راه سرمایه گذاران سخت افزاری نیست، بعضا نرم افزاری است که باید روی آنها کار کنیم. 

اختصاص 606 میلیون دلار برای احیاء صنایع تعطیل استان 

بازوند به تعطیلی بسیاری از واحدهای استان اشاره کرد و یادآورشد: از صندوق توسعه ملی نیز طی هشت ماه گذشته توانستیم 606 میلیون دلار اعتبار برای احیاء صنایع تعطیل استان منابع بگیریم. 

وی افزود: از ابتدای امسال 73 واحد را که از یک و نیم تا پنج سال راکد بودند را احیا کرده و 916 شغل در آن ها ایجاد کردیم. 

استاندار کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه علیرغم همه مشکلات صادرات غیرنفتی استان رشدی 54 درصدی داشته، گفت: یک حرکت اقتصادی در استان شروع شده که نیاز به حرکت تمام حوزه های مختلف استان دارد.  

 بیشترین انتقادات از من شد، اما گلایه نکردم 

وی در ادامه در ادامه با استقبال از نقد، عنوان کرد: از انتقاد استقبال می کنم، انتقاد خوب است. طی یک سال گذشته بیشترین انتقاد در استان از من شد، اما گلایه ای نکردم. 


استاندار کرمانشاه تاکید کرد: اعتقاد داریم انتقاد سازنده ما را وادار می کند تا بیشتر کار و پیگیری کنیم. 

از سرگیری فعالیت راه آهن کرمانشاه تا 10 روز آینده 

وی همچنین در پاسخ سوال یکی از دانشجویان در خصوص متوقف شدن فعالیت راه آهن کرمانشاه، عنوان کرد: مشکلاتی در خطوط ریلی راه آهن پیش آمده که تعمیرات آن در حال انجام است. 

بازوند متذکرشد: بروز چنین مشکلاتی در راه آهن امری طبیعی است،  ظرف 10 روز آینده کار تعمیرات آن به پایان خواهد رسید و فعالیت آن از سر گرفته می شود. 

وی در ادامه در رابطه با غفلت از گردشگری کرمانشاه طی یک سال اخیر، اعلام کرد: خدمات یکی از محورهای اصلی توسعه استان است که شاه بیت آن گردشگری است. طی سال گذشته به واسطه زلزله تاحدی این بخش مورد غفلت واقع شد، اما اخیرا رایزنی هایی با رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور داشته ایم تا کرمانشاه 1400 را طرح ریزی و معرفی کنیم. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: