• یکشنبه ۹ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9710-7214-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه:

شاهراه پیشرفت کشور از مسیر پژوهش است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه گفت: تنها راه پیشرفت کشور از شاهراه توسعه و تریج فرهنگ پژوهش می گذرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه،  دکتر محمودرضا مرادی در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه که امروز (9 دی) در آمفی تئاتر بیمارستان امام رضا(ع) کرمانشاه برگزار شد، پژوهش را یکی از راه‌های مهم توسعه کشور دانست و گفت: کشورهای توسعه یافته جهان امروز از طریق پژوهش و علم به ثروت و رفاه دست پید ا می‌کنند.

وی با بیان اینکه امروز از طریق علم و پژوهش می‌توان با سرمایه‌گذاری کمتری ایجاد شغل و ثروت داشت، خاطرنشان کرد: از همین رو دانشگاه‌های بزرگ دنیا به سمت تحقیقات و تولید علم روی آورده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه از وضعیت خوب تولید علم در ایران هم یاد کرد و ادامه داد: ایران اکنون رتبه 17 بین کشورهای جهان را از نظر تولید علم دارد و جایگاه آن در خاورمیانه نیز بسیار قابل قبول است.

مرادی یادآوری کرد: از نظر مقالات ISI نیز ایران در سال 2018 با تولید25 هزار و 500 مقاله علمی جزو 15 کشور برتر دنیا قرار گرفت.

به گفته ومرادی، ایران رتبه اول تولید علم را بین 57 کشور اسلامی دارد و سهم 22 درصدی از تولیدات علمی کشورهای اسلامی را به خود اختصاص می‌دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه معتقد است، همه این دستاوردهای تولید علم در شرایطی برای ایران حاصل می‌شود که بودجه بخش پژوهش بسیار کم است.

مرادی با بیان اینکه اعتبارات حوزه پژوهش فقط نیم درصد تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص می‌دهد و از همان میزان نیز بخش کمی تخصیص می یابد، خاطرنشان کرد: این در حالی است که سهم وزارت بهداشت از بودجه پژوهشی در بهترین حالت حدود 13 درصد است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه درباره اینکه چرا این همه تولید علم در کشور هوز آنطور که باید به توسعه‌یافتگی کشور کمک نکرده است، خاطرنشان کرد: مهمترین چالش فرهنگ پژوهش در کشور است که شاید آنطور که باید بین مدیران عالی، مدیران دستگاه‌های اجرایی و حتی سطح جامعه جا نیفتاده است.

وی اظهار کرد: بهبود این وضعیت نیازمند نگاه ویژه به حوزه پژوهش است و نباید فراموش کنیم که مسیر توسعه کشور از توسعه و ترویج فرهنگ پژوهش می‌گذرد.

مرادی گفت: به علاوه پژوهش‌ها باید وارد مسیر آموزش و کتاب‌های مرجع شود و به خدمت بخش سلامت و درمان درآید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه از وضعیت خوب این دانشگاه در زمینه تولید علم و مقالات نیز یاد کرد و ادامه داد: در سال 2018 با تولید بیش از 800 مقاله از دانشگاهی مانند دانشگاه علوم پزشکی مازندران که رقیب اصلی ما بود هم پیشی گرفتیم و اکنون جایگاه مناسبی داریم.

در پایان این مراسم از 55 پژوهشگر برتر دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در بخش‌های مختلف هیات علمی، دانشجویان، کارمندان و ... تقدیر شد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: