• سه شنبه ۱۱ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9710-4084-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

تولید بیش از 60 هزار مترمربع "فرش دستباف" در کرمانشاه

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه از بافت بیش از 60 هزار مترمربع فرش دستباف در استان طی سال جاری خبر داد و پیش‌بینی کرد، این میزان تا پایان سال به بیش از 100 هزار مترمربع برسد.

علی اسماعیلی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به اقداماتی که در حوزه فرش استان در 9 ماهه امسال انجام شده، گفت: در این مدت 60 هزار و 760 مترمربع فرش در استان بافته شده که بیشترین میزان نیز به ترتیب از شهرستان‌های کرمانشاه و سنقر بوده است.

وی با بیان اینکه میزان فرش بافته شده استان تا پایان سال به بیش از 100 هزار مترمربع خواهد رسید، ادامه داد: معمولا فعالیت قالیبافی در نیمه دوم سال بیشتر است، زیرا در نیمه اول سال اکثر روستاییان و عشایر به کار کشاورزی مشغولند.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه از صدور و تمدید 6022 کارت قالیبافی در این مدت هم خبر داد و یادآوری کرد: هم اکنون بیش از 69 هزار مورد کارت قالیبافی صادر شده در استان داریم که تعداد زیادی از آنها فعالیت دارند.

اسماعیلی تعداد قالیبافان بیمه شده استان را نیز بیش از 8600 نفر اعلام کرد و گفت: اخیرا تفاهم‌نامه‌ای با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان داشتیم که از این پس با همکاری این صندوق قالیبافان جدید بتوانند بیمه شوند که در این راستا تاکنون 239 نفر به این صندوق معرفی شده اند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین 23 مورد صدور و تمدید پروانه کارگاه قالیبافی داشتیم و هم اکنون تعداد مجوز کارگاه‌های قالیبافی متمرکز و غیرمتمرکز استان به 133 مورد رسیده است.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه از صدور 378 مورد مجوز مشاغل خانگی در زمینه قالیبافی نیز در 9 ماهه امسال خبر داد.

به گفته این مسئول، در این مدت بیش از 10 هزار بازدید از کارگاه‌های قالیبافی هم انجام شده است.

اسماعیلی با اشاره به حمایت‌هایی که از صنعت فرش استان صورت می‌گیرد، افزود: در سال جاری یازده میلیارد ریال تسهیلات به بافندگان مستقل و پنج میلیارد ریال تسهیلات به کارگاه‌های پشتیبان پرداخت شده است.

وی از ارائه بیش از 324 هزار نفر ساعت آموزش به قالیبافان نیز یاد کرد که در زمینه آموزش‌های پیشرفته، طراحی فرش، بازاریابی، رنگرزی و ... بوده است.

اسماعیلی گفت: همچنین در سال جاری بیش از 41 مورد مجوز در زمینه مشاغل مربوط به فرش مانند قالیشویی، رنگرزی و ... از سوی اتحادیه‌های مربوطه صادر شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: