• دوشنبه ۸ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9711-3284-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

رئیس انجمن خودرو و نیرو محرکه کرمانشاه:

اشتغال 700 هزار نفری صنعت "خودرو" در خطر است/ تعدیل 130 هزار نفر

رئیس انجمن خودرو و نیرومحرکه استان کرمانشاه از تعدیل بیش از 130 هزار نیرو در صنعت خودرو کشور خبر داد و گفت: این صنعت در معرض تعطیلی است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، بابک کریم‌خان در نشست فعالان اقتصادی استان کرمانشاه با معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، با اشاره به تاثیر مشکلات اقتصادی اخیر بر صنعت خودروسازی کشور، اظهار کرد: خودروسازی دومین صنعت بزرگ کشور بعد از نفت و پتروشیمی است و اگر حمایت نشود در معرض تعطیلی قرار دارد.

وی یادآور شد: با تعطیلی این صنعت بزرگ، 700 هزار نفر اشتغالزایی مستقیم که 150 هزار نفر در بخش خودرو و 550 هزار نفر در بخش قطعه‌سازی است، از دست خواهد رفت.

به گفته عضو هیات مدیره خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه، هم اکنون ظرفیت تولید صنعت خودروسازی کشور به حدود یک چهارم رسیده است.

وی از خطر جدی که قطعه‌سازان را تهدید می‌کند هم یاد کرد و ادامه داد: این بخش نیز به دلیل مطلبات زیادی که از خودروسازان دارند در خطر تعطیلی است و سرمایه‌گذاری 250 هزار میلیارد تومانی آن از بین خواهد رفت.

کریم‌خان برآورد کرد که هم اکنون مطالبات قطعه‌سازان از خودروسازان به 20 هزار میلیارد تومان رسیده است.

رئیس انجمن خودرو و نیرومحرکه کرمانشاه خاطرنشان کرد: از اشتغال 550 هزار نفری بخش قطعه‌سازی کشور، هم اکنون شاهد تعدیل 130 هزار نفر و تعلیق 150 هزار نفر نیرو در این صنعت هستیم.

وی تنها راهکار را پرداخت تسهیلات به خودروسازان دانست که بتوانند بخشی از مطالبات خود به قطعه‌سازها را پرداخت کنند و ادامه داد: اگر این تسهیلات پرداخت نشود، دولت مجبور است همین پول را صرف بیمه بیکاری کارگران بکند.

به گفته کریم‌خان، خودروسازی و قطعه‌سازهای کرمانشاه نیز با همین مشکلات مواجه و نیازمند حمایت هستند.

  محمدرضا کارگر نایب رئیس خانه معدن استان کرمانشاه نیز با اشاره به فعالیت 170 معدن در استان کرمانشاه، افزود: در بخش معدن کرمانشاه 7800 نفر به صورت مستقیم مشغول به کارند.

وی از مهمترین مشکلات معادن استان هم یاد کرد و ادامه داد: اصلی‌ترین مشکل "معارض" معادن است که هیچ ساز و کار قانونی برای حل آن تعریف نشده است.

کارگر با بیان اینکه زمینی که دولت به معدنکاران داده و حقوق دولتی آن را پرداخت می‌کنند نباید چنین مشکلاتی داشته باشد، گفت: متاسفانه سازمان صمت و منابع طبیعی توپ معارض را در زمین خود معدنکاران می‌اندازند.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: