• چهارشنبه ۲۴ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9711-13914-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

"گره چینی" اصیل ایرانی به نام کرمانشاه ثبت ملی شد

معاون صنایع دستی استان کرمانشاه از ثبت ملی گره چینی اصیل ایرانی به نام کرمانشاه خبرداد.

پروانه حیدری در گفت و گو باخبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، بابیان اینکه گره چینی از جمله هنرهای صنایع دستی با قدمت 900 ساله در ایران است، اظهارکرد: باتوجه به اینکه از دیرباز هنر گره چینی در عمارت ها، امامزاده ها، تکایا و مساجد به کار می رفته و کرمانشاه نیز از این نظر ظرفیت های زیادی داشته، لذا شاهد دیرینگی این هنر و بکارگیری آن در برخی از بناهای تاریخی استان هستیم.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه ساخت گره چینی اصیل کاری بسیار دشوار است، متاسفانه امروزه اکثر هنرمندانی که در این حوزه فعال هستند برای راحتی کار و صرف زمان کمتر، ساخت گره چینی را با استفاده از مواد شیمیایی انجام می دهند و تعداد هنرمندانی که گره چینی اصیل را تنها با استفاده از نر و مادگی قطعات چوب و نه استفاده از چسب در کشور انجام می دهند، به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد.

وی "پیمان محمدی" را از جمله هنرمندان صنعتگر فعال کشور و استان در این حوزه  معرفی کرد و گفت: آقای محمدی از جمله معدود هنرمندان ساخت گره چینی در کشور است که این هنر را به شیوه اصیل خود حفظ کرده است.

حیدری افزود: این هنرمند کرمانشاهی توانسته نشان بین المللی کیفیت را برای یکی از آثارش از شورای جهانی صنایع دریافت کند.

وی اضافه کرد: باتوجه به حفظ این هنر اصیل ایرانی در کرمانشاه و کیفیت آثار گره چینی تولیدی در استان، کار گردآوری پرونده ثبت ملی آن و ارسال به کمیته مربوطه در سازمان میراث فرهنگی انجام گرفت که با ثبت ملی آن موافقت شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: