• دوشنبه ۲۰ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9712-7284-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

تعطیلی 300 واحد در 2 سال

چرخ خرده‌فروش‌های کرمانشاه نمی‌چرخد

طی چند سال اخیر شاهد گسترش فعالیت فروشگاه‌های بزرگ در سطح شهرهای مختلف کشور هستیم، فروشگاه‌هایی که مدام در هر خیابان و محله‌ای شعب خود را گسترش می‌دهند.

 مردم هم به دلیل آنکه هرآنچه بخواهند در این فروشگاه‌ها آن هم با تخفیف‌های همیشگی می‌یابند، مشتری ثابت فروشگاه‌های بزرگ شده‌اند و این امر به ضرر خرده‌فروشان شده است.

در شهری مانند کرمانشاه که مردم به دلیل بیکاری بالا، بیشتر سراغ ایجاد بقالی و سوپرمارکت‌های کوچک می‌روند، تاثیر رشد هایپر مارکت‌ها و فروشگاه‌های بزرگ بر فعالیت این واحدهای صنفی کوچک بیشتر نمایان است.

تعدادی زیادی از خرده‌فروشی‌ها در کرمانشاه تعطیل شده‌اند و خطر تعطیلی مابقی آنها را نیز تهدید می‌کند.

موسی سلیمی نایب رئیس اتاق اصناف کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه طی چند سال اخیر شاهد افزایش قارچ گونه فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سطح شهر کرمانشاه هستیم، افزود: این فروشگاه ها که مجوز خود را از تهران و وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت کرده اند، هر جا که ملک خوبی باشد آن را می‌گیرند و شعب خود را توسعه می‌دهند.

وی ادامه داد: مسئله اصلی این است که این فروشگاه‌ها که با سرمایه‌ای عظیم راه‌اندازی می‌شوند معمولا از کالاهای تولید داخل استان استفاده نمی کنند و  با راه‌اندازی آنها هیچ حمایتی از تولیدات داخلی استان صورت نمی‌گیرد.

نایب رئیس اتاق اصناف کرمانشاه  با اشاره به پیامد فعالیت این فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ، خاطرنشان کرد: متاسفانه در کشور ما هنوز ساز و کارهای مناسب برای فعالیت این فروشگاه‌ ها فراهم نیست.

وی معتقد است، در کشورهای پیشرفته که فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای توسعه می‌یابند، از گذشته اجازه افزایش واحدهای صنفی کوچک داده نشده که اکنون آنها دچار آسیب شوند، اما در ایران شرایط به این گونه نیست.

نایب رئیس اتاق اصناف کرمانشاه با بیان اینکه در استان کرمانشاه به دلیل نرخ بالای بیکاری آمار زیادی از واحدهای صنفی داریم، تاکید کرد: با شروع فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ شاهد تعطیلی بسیاری از فروشگاه های خرد هستیم که امکان رقابت با این سرمایه عظیم  فروشگاه‌های زنجیره ای را ندارند.

به گفته سلیمی طی حدود دو سال اخیر فقط در بخش سوپرمارکت ‌های کرمانشاه از ۳۵۰۰ سوپرمارکتی که داشتیم ۳۰۰ مورد آن تعطیل شده است.

 وی معتقد است، ادامه این روند باعث تعطیلی تعداد بیشتری از فروشگاه‌های خرد خواهد شد.

نایب رئیس اتاق اصناف کرمانشاه گفت: این فروشگاه‌ها با تخفیف هایی که می‌زنند مشتری را جذب می‌کنند و مردم حتی دیگر خریدهای کوچک خود را نیز از سوپرمارکت‌ها و واحدهای خرد انجام نمی‌دهند.

وی درباره راهکارهایی که می‌تواند به وضعیت واحدهای خرد کرمانشاه کمک کند، افزود: باید در شرایطی که شاهد توسعه مداوم فروشگاه‌های زنجیره‌ای هستیم، تسهیلاتی نیز برای فروشگاه‌های خرد در نظر گرفته شود تا آنها نیز بتوانند کسب و کار خود را رونق دهند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: