• دوشنبه ۱۹ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 981-1384-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

پیش‌بینی یک کارشناس مسائل اقتصادی از شاخص‌های اقتصادی در سال 1398

یک کارشناس مسائل اقتصادی پیش‌بینی کرد، قیمت دلار امسال بین ۱۴ تا ۱۶ هزار تومان ثابت بماند.

دکتر علی حیات‌نیا در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، در خصوص وضعیت شاخص‌های اقتصادی کشور در سال ۹۸، اظهار کرد: به احتمال زیاد در سال ۹۸ نرخ رشد اقتصادی کشور منفی و بین منفی سه تا منفی پنج خواهد بود.

وی دلیل اصلی منفی شدن نرخ رشد اقتصادی در سال جاری را کاهش فروش نفت دانست و اعلام کرد: به احتمال زیاد کاهش فروش نفت ایران حتی به حدود زیر یک میلیون بشکه نیز خواهد رسید.

این کارشناس مسائل اقتصادی درباره وضعیت نرخ تورم کشور در سال جاری نیز افزود: به نظر می‌رسد در سال ۹۸ نیز تورم داشته باشیم، اما این میزان به شدت سال ۹۷ نخواهد بود.

حیات‌نیا معتقد است، نرخ تورم امسال کشور در شرایطی که اتفاقات غیرمنتظره رخ ندهد، بین ۲۵ تا ۳۵ درصد خواهد بود.

وی درباره نرخ ارز در سال جاری نیز اظهار کرد: معتقدم نرخ دلار نیز امسال بین ۱۴ تا ۱۶ هزار تومان خواهد بود.

وی با بیان اینکه کاهش قدرت خرید مردم امکان افزایش بیش از این رقم نرخ ارز را نمی‌دهد، گفت: از همین رو نرخ ارز احتمالا در سال ۹۸ ثبات بیشتری خواهد داشت.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی با بیان اینکه ممکن است اقتصاد امسال کشور با مشکلات ناشی از تحریم‌ها مواجه باشد، اضافه کرد: در کنار تحریم‌ها احتمالا برخی گشایش‌های اقتصادی را نیز در کشور خواهیم داشت.

حیات‌نیا افزایش صادرات را از جمله این  موارد دانست و تاکید کرد: با توجه به افزایش نرخ ارز، احتمال بالا رفتن میزان صادرات کشور بسیار زیاد است که نمونه‌هایی از آن را در افزایش صادرات محصولات کشاورزی شاهدیم.

وی پیش‌بینی کرد در سال ۹۸ صنعت گردشگری کشور نیز رونق بیشتری داشته باشد و گفت: هم اکنون که نرخ ارز بالا رفته، ایران به یک کشور ارزان برای گردشگران تبدیل شده و احتمالا رونق بیشتر گردشگری خواهیم داشت.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: در مجموع به نظر می رسد امسال شاهد التهابات کمتری در اقتصاد کشور خواهیم بود.

وی با بیان اینکه عمده التهابات اقتصادی سال گذشته بیشتر جنبه روانی داشت و یا حاصل عملکرد دلالان و افراد سودجو بود، افزود: امیدواریم با اتخاذ تصمیمات مناسب شاهد ثبات در اقتصاد کشور باشیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: