• شنبه ۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 982-1384-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

یک مسئول:

بارش‌های اخیر در بهترین حالت 20 درصد کسری مخازن آب زیرزمینی کرمانشاه را جبران کرده است

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه معتقد است، بارندگی‌های اخیر در بهترین حال فقط می‌تواند حدود 20 درصد کسری مخازن آب زیرزمینی استان را مرتفع کند.


سید مهران وحدتی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به بارندگی‌های قابل توجهی که اخیرا در کرمانشاه داشتیم، افزود: اینکه این بارندگی‌ها تا چه اندازه بر تغذیه آبخوان‌ها و مخازن آب زیرزمینی اثرگذار بوده باید در پایان سال آبی 98-97 و با بررسی اطلاعاتی که از چاه‌های پیزومتریک به دست می‌آید، به طور دقیق اعلام شود.

وی ادامه داد: اما برآوردهای اولیه‌ای که داشتیم نشان می‌دهد در بارش‌های اخیر در مجموع 3.8 میلیارد مترمکعب عبور جریان آب در دو حوزه آبریز کرخه و مرزی را در سطح استان داشتیم.


مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه با بیان اینکه بخشی از این جریان آب از مسیر طبیعی رودخانه‌ها عبور کرده و بخشی نیز پشت سدهای استان ذخیره شده، خاطرنشان کرد: آنچه که از این میزان آب در سطح دشت‌های استان پخش شده حدود 300 تا 400 میلیون مترمکعب برآورد می‌شود.


به گفته وحدتی، پارامترهای متعددی بر میزان جذب آب در دشت‌ها اثر گذار است که از جمله آنها می‌توان به شیب مسیر، سرعت جریان، همراه بودن جریان با گل و لای و مواد معلق که خود این گل و لای باعث مسدود شدن منافذ می‌شود، میزان تبخیر و ... اشاره کرد.


وی معتقد است، با احتساب این پارامتر‌ها در بهترین حالت بر اساس برآورد اولیه  100 تا 200 میلیون مترمکعب آب در مخازن آب زیرزمینی استان می‌تواند نفوذ کرده باشد.


مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه با بیان اینکه این میزان جذب در بهترین حالت حدود 20 درصد کسری ذخایر آب زیرزمینی استان را مرتفع کرده، یادآور شد: بر اساس برآوردی که حوزه مطالعات دارد، حدود یک میلیارد مترمکعب کسری حجم مخازن آب زیرزمینی در استان داریم و سالانه نیز با حدود 100 تا 200 میلیون مترمکعب اضافه برداشت مواجهیم که اکثر این اضافه برداشت ها مربوط به حفر و بهره‌برداری چاه‌های غیرمجاز است.


وحدتی با اشاره به اینکه با مجموع این موارد نمی‌توان گفت کسری مخازن آب زیرزمینی استان با بارش‌ها جبران شده، تاکید کرد: همان 100 تا 200 میلیون مترمکعب تغذیه احتمالی هم که داشتیم فقط جبران بخشی از اضافه برداشت‌های غیرمجاز از منابع آب زیرزمینی است.


وی گفت: باید به خاطر داشته باشیم این بارش‌ها هرچقدر هم که مناسب بوده باشد، اما مجوزی برای توسعه برداشت زیاد از مخازن آب زیرزمینی استان تا جمع‌بندی نهایی در پایان سال آبی جاری بر اساس اندازه‌گیری شبکه پایش دشت‌ها نخواهد بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: