• سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 982-11614-5
  • خبرنگار : 6
  • منبع خبر : ----

کارشناس مسائل دینی:

روزه باعث کنترل نفس می‌شود

یک استاد حوزه و دانشگاه گفت: یکی از آثار مهم روزه داری در ماه مبارک رمضان این است که باعث می شود انسان کنترل نفس خویش را به دست بگیرد.

حجت الاسلام محمدتقی صرفی‌پور در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، از ماه مبارک رمضان به عنوان ماهی برای نزدیک شدن به خداوند یاد و اظهار کرد: با روزه داری می توان از فیوضات این ماه بهره مند شد.

صرفی‌پور با بیان اینکه در روایات از روزه داری به عنوان فرصتی برای دور شدن از گناهان یاد شده افزود: در روایات داریم که حتی خواب  و نفس کشیدن فرد روزه دار هم برای او عبادت محسوب می شود و این نشان از جایگاه  والای روزه داری در دین مبین اسلام دارد.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه روزه داری باعث می شود تا طعم فقر را بچشیم، گفت: چشیدن طعم فقر می تواند در گرایش آدمی به سوی کمک به فقرا و نیازمندان اثرگذار باشد.

صرفی‌پور ادامه داد: یکی از آثار مهم روزه داری در ماه مبارک رمضان این است که باعث می شود تا کنترل نفس را به دست بگیریم،  زیرا کسی که به خاطر خداوند از لذت خوردن و نوشیدن صرف نظر می کند، به واقع نفسش را زیر پا گذاشته است.

وی تاکید کرد: در روایات از روزه به عنوان جهاد اکبر یاد شده و جهاد اکبر جهادی است که آدمی در آن بر نفس خودش پیروز شود.

صرفی‌پور با بیان اینکه روزه داری فقط خاص اسلام و مسلمانان نیست، گفت: در قرآن کریم هم آمده که روزه همانطور که بر امت های قبل واجب شده، بر شما هم واجب شده است.

وی در ادامه با اشاره به فواید روزه داری برای سلامت روح و روان آدمی، گفت: روزه داری می تواند در تلطیف روح و روان آدمی نقش مهمی داشته باشد و بسیاری از بیماری های روحی و روانی را از آدمی دور کند.

وی با بیان اینکه آمار جرم و جنایت‌ در ماه مبارک رمضان پایین می آید، گفت: این موضوع نشان می دهد که حتی افراد مجرم هم در این ماه به گونه دیگری زندگی می کنند و این ارزشمند است.

این کارشناس مسائل مذهبی همچنین با اشاره به نقش روزه داری در دستیابی به سلامت جسمی، گفت: از نظر علمی هم ثابت شده که روزه داری می تواند در سلامت جسم انسان اثر گذار باشد، چراکه بسیاری از مواد زائد و سموم تجمع یافته در بدن در جریان روزه داری از بین خواهند رفت.

وی تاکید کرد: نقش روزه داری در سلامت جسم امروزه از نظر علمی هم به تایید رسیده، تا جایی که گاهی برای برخی افراد برای دستیابی به سلامت جسمی "روزه درمانی" تجویز می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: