• یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 982-19914-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

قرآن نفیس خطی پاوه مرمت می‌شود

رئیس میراث فرهنگی شهرستان پاوه گفت: نسخه نفیس قرآن دست‌نویس مسجد میرعمر شهر پاوه بزودی مرمت می‌شود.

هادی شریفی در گفت و گو باخبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، قدمت این قرآن را مربوط به اواخر دوره صفوی اعلام کرد و گفت: گذشت زمان باعث برخی آسیب‌ها به این قرآن شده، لذا مرمت آن در دستورکار قرار گرفته است.

وی اظهارکرد: شناسایی آسیب ها، آهار دهی و استحکام بخشی اثر با حفظ اصالت آن از جمله اقداماتی مرمتی است که در کرمانشاه روی این قرآن نفیس انجام خواهد گرفت.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان پاوه تصریح کرد: درتلاشیم تا پس از انجام اقدامات مرمتی روی قرآن خطی مسجد میرعمر، با نصب ویترین در این مسجد علاوه بر فراهم کردن زمینه بازدید عموم مردم از این قرآن، بصورت استانداردتری از آن نگهداری کنیم.

وی در ادامه بابیان اینکه درحال حاضر دو قرآن خطی دیگر این شهرستان درحال مرمت است، عنوان کرد: این دو قرآن نیز مربوط به اوایل دوره صفویه هستند که پس از انجام مرمت به مسجد روستای دودان بازگردانده می‌شوند.

شریفی همچنین ازمرمت چهار نسخه نفیس قرآن دست نویس دیگر شهرستان پاوه طی سال گذشته یاد کرد و گفت: این چهار نسخه که مربوط به مساجد روستاهای دودان(دو نسخه)، زردویی و دخان بودند، پس از انجام مراحل مرمت طی مراسمی رونمایی و به مساجد این روستاها بازگردانده شدند، البته با نصب ویترین امکان بازدید عموم مردم نیز از آنها فراهم شد.

وی تصریح کرد: پس از مرمت این چهار نسخه، در شهرستان پاوه نهضتی در زمینه مرمت نسخه‌های قدیمی و دست نویس قرآن بوجود آمد، بگونه ای که بسیاری از مردمی که قرآن‌های خطی قدیمی دارند، مشتاق مرمت قرآن‌های خود شده‌اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: