• چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 982-8984-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

رئیس انجمن صنفی معادن قیرطبیعی گیلانغرب:

بارش‌ها "قیرطبیعی" را تا 30 درصد گران کرد

رئیس انجمن صنفی معادن قیر طبیعی گیلانغرب از افزایش حدود ۳۰ درصدی قیمت قیر طبیعی نسبت به اواخر سال گذشته خبر داد و گفت: دلیل این امر بارندگی‌های اخیر و درگیری معادن برای باطله برداری است.

جهانبخش مرجانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه قیمت قیر طبیعی ۲۰ تا ۳۰ درصد نسبت به اواخر سال گذشته افزایش یافته، اظهار کرد: هم اکنون قیمت هر تن قیر طبیعی به حدود یک میلیون تومان و حتی بالاتر هم رسیده است.

وی دلیل این افزایش قیمت را بارندگی‌های سال جاری دانست و افزود: این بارندگی‌ها باعث شده هم اکنون حدود پنج درصد از معادن فعال باشند.

رئیس انجمن صنفی معادن قیر طبیعی گیلانغرب خاطرنشان کرد: این بارندگی‌ها باعث آسیب جدی به معادن و تخریب جاده‌های دسترسی شده و هم اکنون اکثر معادن قیر طبیعی مشغول باطله برداری هستند.

مرجانی پیش‌بینی کرد، ظرف یک ماه آینده حدود ۳۰ درصد معادن بتوانند به تولید و استخراج قیرطبیعی برسند و یادآور شد: اکثر معادن هم اکنون کار باطله‌برداری را آغاز کرده اند.

وی معتقد است با شروع تولید، قیمت قیرطبیعی پایین خواهد آمد و به هر تن ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان می‌رسد.

به گفته رئیس انجمن صنفی معادن قیر طبیعی گیلانغرب، اگر حدود ۳۰ درصد معادن بتوانند به تولید برسند، ظرفیت برداشت سالانه ۵۰ هزار تن قیرطبیعی را خواهند داشت.

وی در ادامه از کاهش حدود ۷۰ درصدی تقاضا برای قیرطبیعی هم خبر داد و افزود: بارندگی‌ها و سیلاب‌های اخیر باعث شده کار ایزوگام که مصرف کننده اصلی قیرطبیعی است مقداری به تاخیر بیفتد و بسیاری از ایزوگامی‌ها هنوز کار خود را آغاز نکرده اند.

مرجانی عنوان کرد: احتمالا شروع فعالیت ایزوگامی‌ها را حدود سه ماه آینده داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در بعد صادرات نیز با کاهش تقاضا مواجهیم، تاکید کرد: اگرچه چین مشتری اصلی قیرطبیعی ایران است، اما هم اکنون با کمبود کانتینر برای صادرات قیر به این کشور مواجه هستیم.

رئیس انجمن صنفی معادن قیر طبیعی گیلانغرب یادآور شد: باید کانتینرهای وارداتی به داخل کشور بیاید و ما بتوانیم از طریق آنها قیرطبیعی را به چین برگردانیم، اما هم اکنون به دلیل کاهش واردات با کمبود کانتینر مواجه هستیم.

 به گفته مرجانی اگر تقاضا برای قیرطبیعی مانند سال های قبل بود، حتما با افزایش قیمت بسیار بیشتری مواجه می‌شدیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: