• چهارشنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-15214-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

هنرمند صنعت آهنگری:

کسی پیگیر مشکلاتمان نیست/ برای بقا باید کارگاه‌های "آهنگری" را بروزرسانی کنیم

کامیار قشقایی از هنرمندان صنعتگری است که پیشه "آهنگری" سه نسلی است در خانواده‌شان جریان یافته، اما این روزها؛ در دنیای مدرن کنونی که پیشه های کهن زیرچرخ صنایع نوین له می شوند و روبه افول می روند، او تلاش می کند تا آتش کوره اش را همچنان گرم و شعله ور نگه دارد.

این هنرمند صنعتگر اهل شهرستان اسلام آبادغرب در گفت و گو باخبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، بابیان اینکه سختی های صنعت آهنگری باعث شده تا نسل های جدید چندان رغبتی برای ورود به این رشته نداشته باشند، گفت: این موضوع کاهش تعداد کارگاه های آهنگری را در استان بدنبال داشته و این هنراصیل را به سمت فراموشی برده است.

وی ادامه حیات کارگاه های آهنگری را منوط به بروزرسانی آنها دانست و اظهارکرد: استفاده از کوره های ذغالی فرسودگی شدید بدنی را برای هنرمندان این صنعت بدنبال دارد و مانع ورود علاقمندان به این رشته سنتی هم می شود، لذا با تبدیل کوره های ذغالی به کوره های گازی و ایجاد کمی خلاقیت بخشی از سختی کار آهنگری را می توان کم کرد.  

 قشقایی در ادامه بابیان اینکه محصولات تولیدی آهنگری ها مانند کارد، ساطور، وسایل کشاورزی و ... هنوز مشتری های خاص خود را دارد، گفت: هرچند امروزه کارخانه های بزرگ محصولاتی که با سختی و صدها بار کوبیدن پتک بر آهن سخت در آهنگری ها تولید می شود را به راحتی در حجم بالا و با قیمت کمتری تولید می کنند، اما کیفیت آنها به اندازه محصولات تولیدی آهنگری ها نیست.

قشقایی تصریح کرد: این مسئله و پیشینه کهن آهنگری در میان مردم این دیار عاملی شده تا هنوز هم بسیاری از خانواده های کرمانشاهی به خاطر کیفیت بالای محصولات تولیدی آهنگری ها، فارغ از گرانتر بودن آن نسبت به مشابه تولیدی کارخانه ها، ترجیح دهند که سراغ ما بیایند و وسایل مورد نیازشان را از کارگاه های آهنگری خریداری کنند.

وی در ادامه به مشکلات پیشه آهنگری در استان اشاره کرد و گفت: آهنگری یکی از پیشه های تاریخی شهر کرمانشاه است که برای بقای آن مسئولان باید حمایت لازم را از ما داشته باشند، اما متاسفانه کسی پیگیر مشکلات ما نیست و حتی برای اخذ تسهیلات نیز با مشکل مواجه هستیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: