• چهارشنبه ۵ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 984-1814-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

مدیرکل محیط زیست استان:

"حق‌آبه" اکثر رودخانه‌های کرمانشاه رعایت می‌شود

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه پیگیری حق‌آبه رودخانه‌های استان را یکی از مهمترین اولویت‌های محیط زیست استان برشمرد و گفت: هم اکنون حق آبه اکثر رودخانه‌های استان رعایت می‌شود.

فریدون یاوری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه پیگیری حق آبه رودخانه‌ها و تالاب‌ها یکی از چهار ماموریت مهم سازمان حفاظت محیط زیست است، افزود: در کرمانشاه نیز همیشه پیگیر حق آبه رودخانه‌های مهم استان هستیم.

وی اظهار کرد: هم اکنون حق آبه اکثر رودخانه‌ها از سدهای بالادستی و با همکاری آب منطقه‌ای تامین می‌شود.

وی رودخانه "قره‌سو" را از مهمترین مواردی دانست که نیازمند تامین حق آبه است و عنوان کرد: حق آبه این رودخانه از سد گاوشان تامین می‌شود، خصوصا در مواقعی که این سد سرریز می‌کند و آب مازاد آن به رودخانه‌های پایین دست از جمله قره‌سو وارد می‌شود.

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه درباره حق آبه رودخانه "سیروان" نیز یادآور شد: حق آبه این رودخانه نیز از سد داریان که در بالا دست قرار دارد تامین می‌شود و مشکلی برای جاری شدن آب در این رودخانه وجود ندارد.

یاوری ادامه داد: برای رودخانه الوند نیز حق آبه از سد محلی "بریموند" تامین می‌شود و این رود نیز مشکل خاصی ندارد.

وی درباره حق آبه رودخانه "گاماسیاب" نیز اضافه کرد: در بالادست این رودخانه سد خاصی وجود ندارد که بخواهیم از آن حق آبه دریافت کنیم.

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه با بیان اینکه امسال و سال گذشته به دلیل بارش‌های خوبی که داشتیم مشکلی برای جاری شدن آب در رودخانه‌های استان وجود ندارد، افزود: تخصیص حق آبه بیشتر در سال‌هایی که خشکسالی داریم اهمیت دارد و مرتب پیگیری می‌شود.

یاوری اضافه کرد: البته چون اولویت اصلی سدها تامین آب شرب و مصارف اصلی است، در سال‌هایی که خشکسالی باشد و سدها ذخیره مناسبی نداشته باشند، حق آبه رودخانه‌ها در اولویت‌های بعدی قرار می‌گیرد.

وی یادآور شد: در برخی موارد نیز حق آبه رودخانه‌ها تخصیص می‌یابد، اما کشاورزانی که در حاشیه رودخانه‌ها کشت دارند نسبت به برداشت آب اقدام می‌کنند.
 انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: