• یکشنبه ۱۰ شهریور ماه، ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 986-2984-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان:

نیمی از جمعیت کرمانشاه عضو تعاونی‌ها هستند

عکس دریافتی است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه گفت: حدود نیمی از جمعیت استان عضو تعاونی‌ها هستند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، حسن عزیزی در دیدار تعاونگران کرمانشاه با آیت‌الله علما نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه که امروز (10 شهریور) انجام شد، با گرامیداشت هفته تعاون (9 تا 15 شهریور) اظهار کرد: تعاونی‌ها یکی از الگوهای مهم اقتصاد مقاومتی هستند که می‌توانند در شرایط کنونی تحریم به کمک کشور بیایند.

وی افزود: یکی از ویژگی‌های مهم تعاونی این است که بر خلاف شیوه‌های رایج سرمایه‌گذاری در دنیا، تعاونی‌ها بر اساس افراد شکل می‌گیرند، نه بر اساس پول و سرمایه.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه بر اساس قانون اساسی نیز تعاونی‌ها باید در کنار بخش دولتی و بخش خصوصی سهم 25 درصدی از اقتصاد کشور داشته باشند، تاکید کرد: متاسفانه این هدف گذاری تاکنون محقق نشده است.

وی معتقد است، بخشی از این مشکل نیز به مسئولین برمی‌گردد.

عزیزی از وضعیت تعاونی‌های استان کرمانشاه هم یاد کرد و با اشاره به وجود بیش از پنج هزار تعاونی ثبت شده در استان که هم اکنون 3050 مورد آنها فعال است، عنوان کرد: این تعاونی‌ها با اشتغالزایی حدود 50 هزار نفر دارای یک میلیون و 250 هزار نفر عضو هستند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه با اشاره به نقش تعاونی‌ها در صادرات استان نیز گفت: سال گذشته حدود 121 میلیون دلار صادرات از سوی تعاونی‌های استان داشتیم.

عزیزی از احیا 30 تعاونی راکد استان نیز از ابتدای امسال خبر داد.

وی با بیان اینکه جشنواره تعاونی‌های برتر استان نیز به زودی با معرفی 23 تعاونی برتر برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از هزار تعاونی استان برای شرکت در این جشنواره ثبت نام کرده اند.

به گفته مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه امسال هیچکدام از تعاونی‌های کرمانشاه جزو تعاونی‌های برتر کشور نبودند.

عزیزی در ادامه از وضعیت بیکاری و اشتغال استان هم یاد کرد و با اشاره به کاهش 4.7 درصدی نرخ بیکاری استان در بهار امسال، گفت: این امر باعث شد کرمانشاه از رتبه اول بیکاری کشور به جایگاه پنجم برسد.

وی ادامه داد: البته نرخ بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی همچنان در استان بالا و نزدیک 28 درصد است که این نرخ در کشور به 18.3 درصد می‌رسد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه اظهار کرد: از جمعیت 135 هزار نفری بیکاران کرمانشاه حدود 50 هزار نفر آنها دانش آموخته دانشگاه‌ها هستند.

عزیزی معتقد است، این آمار نشان می‌دهد جوانان نباید برای داشتن شغل به دنبال لیسانس و فوق لیسانس بروند. همچنین مراکز دانشگاهی باید نگاه خود را تغییر دهند و به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم بروند.

وی گفت: جوانان می‌توانند از ظرفیت تعاونی‌ها برای ایجاد اشتغال استفاده کنند و ما نیز برنامه‌های خاصلی در این زمینه با تشکیل اتاق فکر تعاونی استان داریم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: