• سه شنبه ۱۲ شهریور ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 986-3484-5
  • خبرنگار : 6
  • منبع خبر : ----

تدارک کشت بیش از 30 هزار هکتار "کلزا" در استان کرمانشاه

عکس:دریافتی
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از برنامه‌ریزی برای کشت بیش از 30 هزار هکتار کلزا در مزارع استان در سال زراعی پیش رو خبر داد.

شهریار قاسمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، اظهار کرد:  امسال برای کشت 25 هزار هکتار کلزای آبی در مناطق گرم، معتدل و سرد و پنج هزار هکتار کلزای دیم در مناطق گرمسیر استان برنامه ریزی شده است.

قاسمی با اشاره به تهیه همه نهاده های مورد نیاز کشت کلزا شامل بذر، کود و ...، گفت: هیچ مشکلی برای تامین نهاده های مورد نیاز کشاورزان نداریم.

قاسمی با اشاره به آغاز کشت کلزا از 20 شهریور در مناطق معتدل و سرد استان، گفت: کشت کلزا در این مزارع تا روزهای اول مهر ماه ادامه پیدا خواهد کرد.

وی اضافه کرد: در مناطق گرمسیر استان هم کشت کلزا از اوایل آبان ماه آغاز شده و به مدت 10 تا 15 روز ادامه پیدا خواهد کرد.

قاسمی سپس از کشت کلزا به عنوان یک کشت استراتژیک یاد کرد و افزود: توسعه این کشت به لحاظ نیاز کشور به تامین دانه های روغنی برای رسیدن به خودکفایی در حوزه تولید روغن اهمیت دارد، ضمن اینکه  کشت کلزا نقش مهمی در آماده سازی زمین برای کشت سال بعد دارد و از این حیث کشت خیلی خوبی در تناوب با گندم به حساب می ‌آید. 

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه اشاره ای هم به شیوع آفت سِنَک در مزارع کلزا در سال زراعی جاری داشت و افزود: وجود آفت در مزارع کشاورزی دور از انتظار نیست و لذا وجود آفت نباید دلیل بر ترک کشت کلزا از سوی کشاورزان شود.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای مقابله با آفت احتمالی مزارع کلزا در سال زراعی پیش رو گفت: در صورت بروز آفت با کانون کوبی اجازه نخواهیم داد مزارع کلزای استان تحت تاثیر قرار گیرند.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه گفت: در سال زراعی جاری یازده هزار و ۴۰۰ هکتار کلزا در سطح مزارع استان کرمانشاه کشت شده بود که سطح برداشت به دلایلی مثل بارندگی های شدید فروردین ماه و ماندابی‌ شدید بعد از بارش ها، بروز سه مرتبه سرمازدگی بهاره و پس از آن گرمای هوا، طغیانی شدن آفت سنک و... به  10 هزار و 200 هکتار رسید.

قاسمی گفت: امسال در نهایت بیش از 15 هزار تن کلزا در استان کرمانشاه تولید شد و رتبه پنجم کشور را از حیث تولید کلزا کسب کردیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: