• پنجشنبه ۱۴ شهریور ماه، ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 986-4684-5
  • خبرنگار : 6
  • منبع خبر : ----

درخواست واگذاری سیاستگذاری "تجارت نخود" به شورای ملی نخود ایران

رئیس شورای ملی نخود ایران خواستار واگذاری سیاست گذاری تجارت نخود به این شورا شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه ناصر مرادی در جلسه اقتصاد مقاومتی استان کرمانشاه که با حضور وزیر جهاد کشاورزی در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار کرد: نخود یکی از کشتهای مهم در استان‌های غربی کشور به شمار می‌رود که به لحاظ نیاز آبی کم به عنوان کشت جایگزین مورد توجه قرار گرفته است.

مرادی اضافه کرد: استان کرمانشاه قطب تولید و تجارت نخود در سطح کشور به شمار می رود که در سالهای دهه ۷۰ به کشورهای مختلفی از جمله هند نخود صادر می کرد.

مرادی با اشاره به واردات بی رویه نخود به کشور در چهار سال گذشته گفت: این حجم از واردات برخی از سودجویان را به این فکر انداخت که نخود وارداتی را به نام "نخود ایرانی" که مرغوبیت بالایی دارد صادر کنند لذا برخی از صادر کنندگان، نخود های وارداتی را در کیسه های ایرانی ریخته و به عنوان نخود ایرانی به خارج از کشور صادر می‌کردند که این موضوع ضربه سنگینی را به نخود کشور وارد کرد که در از دست رفتن بازارهای جهانی نخود بی تاثیر نخواهد بود.

رئیس شورای ملی نخود ایران در ادامه به قیمت پایین نخود در کشور اشاره کرد و افزود: در شرایط کنونی و با توجه به تورم بالا انتظار می‌رفت قیمت‌نخود نیز متناسب با قیمت سایر اقلام بالا برود و این در حالیست که این اتفاق نیفتاد.

مرادی اضافه کرد: اگر قیمت نخود نیز متناسب با قیمت سایر اقلام بالا برود، تمایل نخودکاران برای ادامه کشت این محصول بالا می رود و در غیر این صورت بی رغبتی کشاورزان به کشت نخود  در سنوات آینده دور از انتظار نخواهد بود.

رئیس شورای ملی نخود ایران در پایان خواستار واگذاری سیاستگذاری تجارت نخود کشور به این شورا شد و بر لزوم حمایت از نخود کاران با اختصاص تسهیلات کم بهره از سوی بانک‌ها تاکید کرد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: