• سه شنبه ۱۱ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9710-8114-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

تصرف اراضی؛ مهمترین مانع پیوستن "هشیلان" به کنوانسیون جهانی رامسر

رئیس اداره نظارت و پایش محیط زیست استان کرمانشاه مهمترین مانع پیوستن تالاب "هشیلان " به کنوانسیون رامسر را تصرف اراضی تالاب دانست و گفت: پیگیری‌های لازم برای خلع ید متصرفین در حال انجام است.

جمال رحمانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به پیگیری چند ساله برای اضافه شدن تالاب هشیلان به کنوانسیون جهانی تالاب‌های رامسر، اظهار کرد: پیگیری در این زمینه را از سال‌های 90 و 91 آغاز کردیم، اما موانعی پیش رو داریم که رفع آنها زمان‌بر است.

وی یکی از مهمترین این موانع را تصرف اراضی و برخی از جزیره‎های تالاب توسط مردم منطقه دانست و عنوان کرد: پیگیری برای رفع تصرف این اراضی در حال انجام است، اما قطعا خلع ید مردمی که سال‌ها در این اراضی فعالیت داشته اند، کاری دشوار و زمان‌بر است.

رئیس اداره نظارت و پایش محیط زیست استان کرمانشاه یادآور شد: برخی از مردم حتی حاضر به فروش اراضی خود نیستند.

رحمانی با بیان اینکه سایر موارد مورد نیاز برای پیوستن تالاب به کنوانسیون رامسر تقریبا فراهم شده، افزود: یکی دیگر از مواردی که باید انجام می‌شد میله‌گذاری عرصه تالاب بود که این کار برای تمام حریم اکولوژیکی تالاب انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مواردی که باید در پیوستن تالاب هشیلان به کنوانسیون رامسر وجود داشته باشد غنای اکولوژیک و جمعیت گونه‌های حیات وحش تالاب است که هشیلان در این زمینه مشکلی ندارد و از پوشش گیاهی و جانوری غنی برخودار است.

رئیس اداره نظارت و پایش محیط زیست استان کرمانشاه از ساخت سایت پرنده‌نگری تالاب هشیلان هم خبر داد که بیش از 80 درصد یپشرفت فیزیکی دارد و تکمیل آن گامی دیگر برای نزدیک شدن به کنوانسیون جهانی رامسر است. 

به گفته این مسئول، هشیلان یکی از تالاب‌های منحصر به فرد ایران است که از 110 جزیره کوچک و بزرگ تشکیل شده و بیش از 450 هکتار وسعت دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: